Sistemik Dizim Çalışması – 17 Mart 2019 Pazar

Uzman Psikolojik Danışman Fatma Zengin ile

SİSTEMİK DİZİM ÇALIŞMASI

Tarih: 17 Mart 2019 Pazar

Saat: 10:30 – 16:30

 

“Kuşaklararası aktarımların bugünkü sorunlarımıza yansıması ve temsilci algısının çözüme katkısı ”

Bu çalışmaya özellikle dizim yöntemini hiç deneyimlememiş ama merak eden kişileri davet ediyoruz. Dizim tekniği, çalışması yapılan kişinin aile sistemindeki en derin dinamiklere erişimi sağlamakta. Bu dinamiklere bakmanın amacı, şu anki aile üyelerinin büyük olasılıkla bilmediği ama sistemde etkili olan güçleri daha iyi anlamaktır. Bu dolaşıklıklar bir kez ortaya çıkınca, sevgi akışının nerede tıkandığı veya yön değiştirdiği bulununca çözüm resmi ve yolları belirmeye başlar.

Dizim çalışmasını başka çalışmalardan ayıran en önemli bileşen aslında bu temsilcilik deneyimi de diyebiliriz. Dizim çalışması sırasında temsilciler danışanın sisteminde temsil ettikleri duygu, kavram ya da kişilerle ilgili temel bilgilere “erişir”. Temsilciler düşünmek yerine bedensel ve sezgisel olarak hissettiklerine odaklanır.

Yani dizim grubunda kendi sorununuzu çalışmasanız da bir katılımcı olarak mutlaka en az bir kere bazen her bir çalışmada temsilci olarak yer alacaksınız. Çalışma yapan kişilerin sistemindeki tanımadığınız ve belki hayatta olmayan kişileri, ayrıca o kişinin içsel duygularını temsil edeceksiniz. Temsilci olan kişiler bu sıradışı deneyimi yaşarken bir başkasına yardım etmenin mütevazi gururunu da yaşamış oluyor.

“Tanımadığım insanlarla nasıl en derin konularımı paylaşırım ki?” Sorusu grup çalışmalarıyla ilgili en büyük engellerden biridir. Tüm psikoterapi çalışmalarında olduğu gibi bu grup çalışmasında da gönüllülük ve gizlilik esastır. Temsilci olmaya davet edilirsiniz ama kabul etmeyebilirsiniz. Ancak yüzlerce deneyimime dayanarak söyleyebilirim ki temsilci olma deneyimini bir kere yaşadıktan sonra zihinle değil sezgi ve bedenle bilmeye dayalı bu akış size çok büyük bir farkındalık katacak ve tekrar yaşamak isteyeceksiniz.

Bir günlük çalışmada ortalama 4 kişinin çalışması tamamlanmaktadır. Bu çalışmada bu dört kişi şu anda belli olduğu için sadece temsilci olarak katılım olacaktır. Temsilci olarak katılanlar için ücret 200 TL’dir. Ücretin İş Bankası TR480006400000113430043208 IBAN numaralı hesaba Fatma Zengin adına yatırılması ve dekontun email ile [email protected] adresine 15 Mart 2019 akşamına kadar gönderilmesi gerekmektedir.

Sistemik Dizim hakkında:

Sistemik dizim (konstelasyon), bir sistem içindeki farklı dinamiklerin ilişkilerini gösteren, yaşanan sorunlarda önceki kuşaklardan bilinçdışı bir şekilde aktarılan süreçleri de ortaya çıkarabilen bir yöntemdir. Genelde grup ortamında yapılır, bireysel görüşmelerde de kullanılır.

En az 7 kişinin olduğu bir grupta çalışma yapılır. Çalışmayı yöneten kişiye kolaylaştırıcı denir. Bir gün içinde ortalama 4-5 kişi kendi meselesini çalışabilir. Çalışmak isteyen kişi, önce meselesi üzerine bir süre kolaylaştırıcı ile konuşur ve çalışmak istediği mesele hakkında netleşme sağlanır. Ardından, çalışma yapan kişi, grup üyelerini, bu mesele ve önemli kişi ya da kavramlar için temsilci olarak kullanır ve odanın içinde konumlandırır. Aynalama (mirroring) ve uyumlanma (resonance) süreci ile temsilciler, danışanın duygusal/ruhsal sistemine ait bilgileri yansıtır. Bu bilgilerin de katkısıyla danışan, meseleyle ilgili dinamikleri, dolaşıklıkları, kendi sınırlarını ve çözüm için gereken adımları fark eder.

Fatma Zengin hakkında

Lisans ve yüksek lisans eğitimini, Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde tamamladı. Çeşitli dernek, vakıf, okul ve özel danışmanlık merkezlerinde çalıştı. Aile terapisi, tıbbi hipnoz, EMDR kurslarını bitirdi. Ayrıca, psikodrama, transaksiyonel analiz, rasyonel emotif terapi, sanat terapisi eğitimlerine devam etti.

Yaklaşık 10 yıldır aile dizimi/sistemik dizim/konstelasyon/travma konstelasyonu olarak adlandırılan yöntemlerle iç içe. Bu alanda Harm Luth, Franz Ruppert, Vivian Broughton, Stephen Hausner ve Göksel Karabayır’ın çalışmalarına katıldı, kendisiyle ilgili bireysel ve grup çalışmaları yaptı. Bert Hellinger’in Aralık 2010’daki uluslararası çalışma kampına katıldı. Franz Ruppert ve Vivian Broughton’un kitaplarını Türkçe’ye çevirdi.

2012-2013 içinde İngiltere’de Albrecht Mahr, Vivian Broughton, Sheila Mac Dodd ve Clair Crombie’nin eğitimci olduğu sistemik dizim eğitimini tamamladı.