Sistemik Dizim Çalışması – 14 Nisan 2019 Pazar

Uzman Psikolojik Danışman Fatma Zengin ile

SİSTEMİK DİZİM ÇALIŞMASI

Tarih: 14 Nisan 2019 Pazar

Saat: 10:30 – 17:00

 

Bert Hellinger tarafından geliştirilen aile dizimi yaklaşımı, iyileşme ve güçlenmenin yeni kaynaklarını bulmak için aile sistemimizdeki en derin dinamiklere ulaşmaya odaklanmıştır. Böylece şu andaki aile üyelerinin bilmiyor olabileceği ama sistemi etkileyen güçler daha iyi anlaşılır.  Bu güçler, gizli bağlılıklar, bilinçdışı özdeşleşmeler, yüzleşilmemiş travmatik duygular olabilir. Bu engeller açığa çıktığında, yargısız bir şekilde bir çözüm resmi oluşturulabilir.

Bir dizim grubu sırasında çalışmayı yapan kişi yani danışan kendi meselesini kısaca dile getirir. Kolaylaştırıcı çalışmaya başlanacak niyet, kavram veya kişileri önerir.  Danışana bunları temsil etmek üzere gruptan kişiler seçmesi istenir.
Temsilciler beden duyumlarına ve sezgilerine göre hareket eder, geribildirim verir. 6 saatlik bir çalışmada ortalama 4 kişinin çalışması yapılabilmektedir.

Dizimlerde, yaşadığımız tüm sıkıntıların-fiziksel, duygusal, psikolojik- geçmişimizle özellikle de anne babamız ve onların geçmiş travmaları ile ilgili olduğunu çok sık olarak deneyimliyoruz. Varoluşumuz için elzem olan koşulsuz kabul ve sevginin doğal akışının nerede yön değiştirdiğini ya da kesintiye uğradığını belirleyince, ki bu kuşaklar öncesine gidebilir, meselenin çözüm yolları da netlik kazanmakta. Travma çalışmalarının gösterdiği gibi psikolojik rahatsızlıkların çoğu kişinin köken aile sistemindeki psikolojik travmalarla bağlantılıdır.

En az 7 kişilik bir grupta 7 saat boyunca kendi getirdiğiniz konuda ya da bir başkasının alanında çalışacak, öğrenecek ve deneyim kazanacaksınız.

Bir dizim çalışması yaptıktan sonra içsel temsillerin ve duyguların yerini bulması ve değişimleri yaşamanız için belli bir vakte ihtiyacınız olacaktır. Çalışmadan sonra bedensel ve sezgisel bilginizle yeni bir çalışmaya ihtiyaç duyup duymadığınıza karar verebilirsiniz.

Fatma Zengin özellikle ilk kez katılacaklarla ve psikolojik/psikiyatrik destek alanlarla telefon ya da mail üzerinden kısa bir ön görüşme gerçekleştirecektir. Dizim yöntemini tanımak amaçlı mı yoksa kendinizle ilgili çalışmak için mi katılmak istediğinizi [email protected] adresine en geç 12 Nisan 2019 Cuma akşamına kadar bildirmeniz rica olunur.

Düzenli olarak bir psikiyatrist ya da psikoterapiste gidiyorsanız, diziminiz hakkında bilgi vermeniz önerilir.

Grup çalışmasının başında gizlilik ve gönüllülük ilkeleri hakkında bilgi verilecektir. Kurumumuzla paylaşacağınız kişisel bilgiler hem etik standartlar gereği hem de ülkemizde 2016 yılında yürürlüğe giren “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” (KVKK) gereği gizli kalacaktır.

Ücret, kendi meselesi hakkında birebir çalışma yapanlar için 400 TL, diğer katılımcılar için 200 TL şeklindedir. Ücretin İş Bankası TR480006400000113430043208 IBAN numaralı hesaba Fatma Zengin adına yatırılması ve dekontun email ile [email protected] adresine 12 Nisan 2019 akşamına kadar gönderilmesi gerekmektedir.