Kimlik yönelimli Psikotravma Teorisi: Travma ve Ben

1011 Kasım 2018

Cmt-Pazar: 10:00-18:00

Adres: İYİ Psikolojik Danışma Merkezi (Bahariye Cd. No:35/6, Kadıköy)

iyidanismanlik.com

Bu iki günlük giriş semineri, travmanın etkilerini ve Profesör Franz Ruppert’in çığır açıcı Kimlik yönelimli Psikotravma Teorisini ((IoPT) öğrenmek isteyenler için bir başlangıç olacak. Ayrıca bu teoriye dayalı Niyet Terapisi de anlatılacak. Seminer oldukça interaktif bir şekilde teori, uygulama ve diyaloga açık olarak yapılacak.

Seminer sırasında katılımcılar IoPT’nin Niyet Terapisi ile kendi çalışmalarını da yaparak bilgilerini genişletebilecek. Ayrıca seminer katılımcıları 2019 yılında başlayacak IoPT süpervizyon seanslarına katılma hakkı kazanmış olacak.

Seminerde şu başlıklar ele alınacaktır:

  • Erken travmalar ve nörobilim- Travma rahimde ve doğum sonrasındaki gelişimi sırasında bebeğe mührünü nasıl basar? Travma ve nörobilim arasındaki bağlantılar neler? Rahimde (In Utero) adlı belgeselden bölümler eşliğinde işlenecek.
  • Travma Biyografisi – İstenmeme; Sevilmeme; Korunmamanın Kimliğimiz ve Psikolojimiz üzerindeki etkileri
  • Niyet Terapisi-İyileşme için gizli travma kalıplarına erişen bir beden-zihin modalitesi

Seminer İngiltere’den travma terapisti Alexandra Smith tarafından verilecektir. İngiltere Ulusal Psikoterapistler Konseyi İleri Düzey Sertifika onaylı uygulayıcısıdır. Ayrıca İngiliz Kişi Merkezli Yaklaşımlar Birliği üyesidir. Travmatoloji ve TSSB üzerine doktora çalışmaları bulunmaktadır.

*Seminerde ardıl çeviri yapılacak ve CPD (Sürekli Mesleki Gelişim) saatini de belirten çift dilli katılım belgesi verilecektir.

Katılım şartları:

Seminer, 20 danışanla çalışmış psikoterapistler içindir. Katılımcı sayısı 15 ile sınırlıdır.

Ödeme Bilgileri:

Seminer ücreti KDV dahil 1298 TL’dir. Kesin kayıt için 6 Kasım 2018 tarihine kadar 200 TL ön ödemenin yapılması gerekmektedir. Ödemenin İş Bankası TR480006400000113430043208 IBAN numaralı hesaba Fatma Zengin adına yatırılması ve dekontun email ile [email protected]  adresine gönderilmesi rica olunur. Kalan ücret seminer tarihine kadar bankadan ya da seminer sırasında elden ödenebilir.

Seminerin iptal edilmesi durumunda alınan ücret geri iade edilecektir. Katılımcının kendisine bağlı nedenlerle katılamaması durumunda 200 TL ön ödemenin iadesi yapılmaz.

Sorularınız ve daha ayrıntılı bilgi için: [email protected] adresine yazabilirsiniz.

 

Kimlik Yönelimli Psikotravma Teorisi Nedir?

Psikoloji Profesörü Franz Ruppert’in  geliştirdiği Kimlik Yönelimli Psikotravma Teorisi erken dönem travmaların insan ruhu, biyolojisi, davranışı ve ilişkileri üzerinde yaptığı büyük etkiyi açıklayan bir travma teorisidir.

Bu teori ve nörobilimdeki birçok yeni buluş travma sonrası belirtilerin çocuğun gelişimini nasıl etkilediğini ve yetişkin davranışı, kişilik bozuklukları ve birçok hastalık için zemin hazırladığını anlamamıza yardım etmekte.

Bu teoriyi öğrenmekle travmanın kişinin değerlilik ve aidiyet duygularını biçimlendiren ruhsal bölünmeleri nasıl yarattığını; başkalarıyla kurduğu ilişkileri nasıl büyük oranda etkilediğini oldukça net biçimde görebilmekteyiz.

Kimlik Yönelimli Psikotravma Teorisinin tarif ettiği Sevgi Travması insanlarda ileriki yaşlarda ortaya çıkan derin ruhsal yaralar bırakır, IoPT’ye dayalı Niyet Terapisi bu yaraları kişi merkezli bir açıdan ele alır.  Terapi, kişinin kendi derin bilinçdışı şartlanmalarını araştırıp sağlıklı olma ve iyi hissetme için yeni metabolik yollar yaratmasında doğal olarak oluşan nöral rezonans süreçlerini kullanır.