“Aile Diziminden veya terapiden çekinenler için yazıyorum…”

Fatma Zengin’le karşılaşmamız google arama sonuçlarına dayanır. Aile dizimi yıllardır duyduğum, denemek istediğim fakat bir o kadar çekindiğim bir yöntemdi. Son birkaç senede sıkça farklı şekillerde karşıma çıktı. Hakkında çok okudum, çokça kişinin deneyimlerini dinledim fakat bir türlü denemeye cesaret edemedim. Sanki baş edemeyeceğim şeylerle karşılaşacakmışım gibi bir korkum vardı. Bundan bir sene kadar önce seyrek görüştüğüm fakat çok sevip fikirlerine oldukça önem verdiğim bir arkadaşımla buluştum. Muhabbet esnasında bir süredir sistemik ritüeller temelli psikoterapi seansları aldığını öğrendim. Yöntemin kendisine çok iyi geldiğini söyledi ve ban da köklere dair bir çalışmaya başlamamı tavsiye etti. Oldukça zorlandığım bir dönem geçirmekteydim, zaten bir terapist arayışındaydım. Arkadaşımla o akşam oldukça spontane buluşmuştuk ve bu konuşmaları yapıyor olmamızın bir anlamı olmalı gibi hissediyordum. Ertesi gün google’a birkaç anahtar sözcük yazıp arattım. Niyetim arkadaşımın psikoloğuna ulaşmaktı aslında, ismini hatırlayamamıştım, hakkında biraz araştırma yapmak istemiştim. Herhangi bir şeyi denemeden önce yorumları didik didik edenlerdenim, şu an sizin yaptığınız gibi =)

Arkadaşımın terapistini bulamadım ama ilk arama sonuçlarında karşıma İyi Danışmanlık websitesi çıktı. Okumaya başladım, tüm siteyi, Fatma Hanım’ın eğitim ve deneyim geçmişini, danışan görüşlerini…. Bir yandan da daha önce neden psikologların bu yöntemi kullanabileceğini düşünüp araştırmadığıma şaşırıyordum. Çünkü şimdiye kadar denemekten çekinmemdeki eksik parça benim için sanırım buydu. Derin konulara gideceksek bu yola psikoloji eğitimi almış bir uzmanla çıkma fikri bana ihtiyacım olan güveni sağlamıştı. En azından başlamam için ilk adımı atabildim.

Her ne kadar arama motorunda çıkan ilk sonuçlara (genelde reklamdır bunlar) pek güvenmesem de hadi dedim en azından bir bilgi alayım ve iletişim formunu doldurdum. Hafta sonu gerçekleşecek bir dizim çalışması vardı, kısaca durumumu anlatıp yer varsa katılabileceğimi bildirdim.